W kalendarzu świąt nietypowych mamy dzisiaj święto - Dzień Bota.


Czym jest bot? 


Bot (skrót od słowa „Robot”) – najogólniej mówiąc, jest to program wykonujący w sposób zautomatyzowany pewne zadania w internecie, na polecenie czy w zastępstwie człowieka.

Boty są wykorzystywane w komunikacji z Klientem (chatboty, infolinie) np. przy zamówieniach jedzenia, śledzeniu paczki dostarczanej przez kuriera czy umawianiu wizyty do lekarza. W dzisiejszych czasach już każdy z nas ma z nimi do czynienia. Boty odpowiadają również na komentarze w Social Mediach czy informują nas o pogodzie.

Nie każdy lubi konwersację cyfrową z botem. Ile razy słyszymy, że ktoś próbując się umówić np. do banku/urzędu nie lubi umawiać się z automatem. No cóż. Postęp technologiczny jest nieunikniony. Przez jednych bez trudu akceptowany, dla innych trudniejszy do zaakceptowania.


Jaki wpływ mają boty na pracę copywritera? 


Z punktu widzenia copywritingu interesują nas szczególnie boty internetowe (konkretnie Googlebot’s), których zadaniem jest indeksowanie stron internetowych. Indeksacja polega na analizie strony internetowej przez boty i wpisaniu jej do bazy danych wyszukiwarki.

W internecie mamy 1,88 miliarda stron internetowych. Boty mają co robić.

Należy pamiętać o tym, że samo utworzenie strony internetowej nie oznacza, że ktoś ją znajdzie w internecie. Jeśli nie będzie na wyższej pozycji w wyszukiwarce, nie podpowie się użytkownikowi po wpisaniu słów kluczowych i aby użytkownik mógł ją odszukać musi wpisać adres. Ale skąd go będzie znał, jeśli ktoś konkretnie nie wskaże poszukiwanej strony?

Celem indeksacji jest ułatwienie wyszukania danej strony, stąd tak ważne jest jej właściwe przygotowanie. I to jest ten moment, na który duży wpływ ma praca m.in. copywritera we współpracy z SEO.

Zadaniem copywritera m.in. jest przygotowanie tekstu marketingowego, w który wplecione są słowa klucze. Słowa klucze, po których wpisaniu w okienku wyszukiwarki, wyszukuje ona strony najbardziej odpowiadające konkretnemu zapytaniu.

Googlebot’s pracują codziennie i w pierwszej kolejności skanują sieć oraz odkrywają nowe strony bądź aktualizują już znane wyszukiwarce. Wyszukują je głównie podążając za serią łączy, czyli poprzez linki z innych, znanych już stron, które docelowo prowadzą do naszej strony. Stąd tak ważne jest linkowanie.

Następnie boty wykonują indeksowanie – analizę strony, sprawdzają jej zawartość - filmy, treści, obrazy.

Ostatnim etapem jest pokazanie wyników wyszukiwania na zapytanie użytkownika. W pierwszej kolejności wyświetlane są wyniki spełniające najwyższe wymogi.
Idąc dalej tą drogą – strony, które mają najlepsze wyniki w wyszukiwarce, mają największą szansę na odwiedzenie witryny przez poszukującego towaru/usługi użytkownika internetu.

I do tego dążymy – tekstem zgodnym z zasadami content marketingu i zaleceniami SEO doprowadzić do tego, aby Wasza strona stała się priorytetem dla użytkownika - Waszego docelowego Klienta.

A boty ? Mają się dobrze i nic już ich nie zatrzyma. Pozostaje zaakceptować rozwój technologii. Bez niej człowiek nie miałby w swoim życiu wielu udogodnień. Czy jesteśmy w stanie bez nich żyć i kim byśmy wtedy byli ? To jest temat na długą dyskusję ...